Slovácko a příhraničí

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Slovanské Hradiště v nedaleké obci Mikulčice je unikátní nejen pro svou historickou hodnotu, ale také krásnou přírodou s velmi specifickou atmosférou. Toto místo byste si rozhodně neměli při návštěvě Hodonínska nechat ujít.
Na místě se můžete ponořit do nejstarší historie Velké Moravy. Už v 9. století se tady rozkládalo hradiště, jehož pozůstatky opevnění jsou vidět dodnes. V areálu hradiště archeologové doložili 9 kamenných kostelů (10. kostel sv. Markéty se nachází u nedaleké obce Kopčany na slovenské straně) a sídlo knížete. Je velmi pravděpodobné, že v těchto místech působili i významní věrozvěstové Konstantin s Metodějem.
Kromě venkovní expozice obklopené lužními lesy se můžete více dozvědět o historii a kultuře Slovanů ve vnitřních expozicích. Místo si můžete vychutnat i z výšky díky přilehlé rozhledně. Příjemnou krátkou procházkou lesem se dostanete až k česko-slovenské hranici, kterou tvoří řeka Morava. Přejdete ji přes Lávku přátelství, kde můžete pokračovat krátce polní cestou a cyklostezkou až ke kostelu sv. Markéty a ke kopčanské Kačenárni.

Kostel sv. Markéty (Margity) Antiochijské a Kačenáreň v Kopčanech

Kostel svaté Markéty v Kopčanech na Slovensku je jedinou dochovanou sakrální stavbou z období Velké Moravy. Pochází z 9. století a první zmínka o něm se
datuje na rok 1392. Původní předrománský stavba byla ve 13. století upravena do
gotického stylu, přesto si zachovala mnoho původních prvků jako jsou např.
okenní otvory, povrchová úprava stěn či znaky vyryté do kamenné fasády.
Vedle stojící Kačenáreň nás odkazuje na rok 1736. V tomto roce ji založil František Štěpán Lotrinský jako místo pro odchyt divokých kačen lákaných z nedaleké řeky Moravy. Přestože z ní postupem času zbyly jen ruiny, v roce 2021 se začala rekonstruovat a od roku 2023 slouží turistům. Rekonstrukcí prošel i hřebčín, který je také připomínkou působení Františka Štěpána, manžela Marie Terezie, na zdejším panství.

Lázně Mikulčice

Chcete si užít luxusní a klidné prostředí pro relaxaci, zábavu, sbližování i zážitky s přáteli? Potom určitě navštivte Lázně Mikulčice! Absolutní blaho a uvolnění na vás čeká při pivní, bylinné, levandulové či rašelinové koupeli. Po celou dobu navíc můžete neomezeně konzumovat pivo Bernard, nebo si můžete dát láhev vína či výběrový čaj Květomluva.
Pro ještě větší uvolnění vsaďte na masáže s přírodními aroma oleji, v nabídce jsou pro páry i jednotlivce.
Lázně Mikulčice myslí i na firemní klientelu a nabízí firemní a zážitkové akce: zábava, relaxace, skvělý raut, vinný sklípek i adrenalin.
Třešinkou na dortu je Vinárna & Kavárna s vnitřním i venkovním posezením.

Šlapací drezína v Ratíškovicích

Mate rádi neotřelé zážitky a nebojíte se trocha kardia? V tom případě si určitě zajeďte do sousedních Ratíškovic na šlapací drezínu. Tato bývalá Baťova železniční trať, která sloužila k převozu uhlí, má 3 km a je otevřená od úterý do neděle od 9 do 17 hodin (poslední jízda v 16 hodin). Na drezínu se vejde až 6 osob. Navštívit můžete také přilehlé Muzeum ve vagónu. Jízdu objednávejte předem.

Zámek Milotice

Barokního zámek Milotice vás osloví nejen stavbou samotnou, ale i zahradní architekturou a přilehlými hospodářskými budovami. Kromě klasického okruhu zámkem si můžete zvolit i populární kostýmové prohlídky. O co se jedná? V zámku vám zapůjčil dobové kostýmy a vy se jako mávnutím kouzelného proutku přenesete do časů honosného baroka.
Zámek je známý také z natáčení pohádek jako Nebojsa, Za humny je drak a je také sídlem literární a filmové Poslední aristokratky. Právě zde vznikly knižní bestsellery o rodině Kostkových.

Baťův kanál

Jen málokterý turista, který se vydá na jižní Moravu, se nejde na vlastní oči podívat na vodní dílo pojmenované podle jednoho z nejznámějších osobností 20. století, Tomáše Bati. Baťův kanál, průplav Otrokovice-Rohatec, je 52 km dlouhý a disponuje 13 plavebními komorami, 8 přístavy a 16 přístavišti. 
Turisté na něm mohou využít nespočet plaveb od těch skupinových, přes poznávací až po individuální. Díky přístavu Skalica je dokonce mezinárodní vodní cestou. 
Určitě se nezapomeňte podívat na unikátní stavbu Výklopník v Sudoměřicích. Jedná se o technickou památku z roku 1939, která sloužila k vyklápění lignitového uhlí z vagónů do lodí. 

Skanzen Strážnice

Nejen milovníci historie si nemohou nechat ujít návštěvu národopisného muzea v přírodě – Skanzen Strážnice. Skanzen se zabývá jihovýchodní Moravou, která se velmi rozmanitou částí naší země. Ukazuje, jak se dříve žilo v chudších horských oblastech Slovácka na Kopanicích či např. jak na úrodném a vinnou révou obrostlém Podluží. Uvidíte stavení našich předků a lidové stavební techniky s velkým důrazem na hliněné stavitelství. Celkem 60 objektů na 16 hektarech vás okouzlí svou autenticitou a klidnou atmosférou.
Skanzen Strážnice je otevřen od května do října a v průběhu těchto měsíců můžete narazit na mnoho zajímavých tematických akcí.

Zahradní železnice 600 Vracov

Slyšeli jste někdy o zahradní železnici? Že ne? V tom případě se musíte vypravit do nedaleké obce Vracov. Na zahradě jednoho z domů se totiž můžete povozit na úzkokolejce, po které jezdí 2,5krát zmenšené vlaky. Na dohromady 650 m kolejí se třemi stanicemi jezdí 3 vlaky – dva elektrifikované a jeden motoráček. Nechybí samozřejmě ani výpravčí a strojvedoucí v železničních uniformách. Železnice je v provozu nejčastěji v neděli, ale určitě si zkontrolujte, zda bude otevřeno i ve vámi vybraný termín.

Starý kvartýr Lužice

Rádi byste zažili pravou atmosféru původního slováckého stavení? Pak vám rozhodně nemůže uniknout Starý kvartýr aneb muzeum v Lužicích. Tato budova prokazatelně stála už v roce 1828. Na první pohled vás upoutá svou typickou lidovou bílo–modrou barevnou kombinací. Nad dvoře uvidíte mnoho dobových hospodářských nářadí a interiér nabídne pohled na vybavení typické pro přelom 19. a 20. století. Kromě toho se na Starém kvartýru střídají i krátkodobé tématické výstavy. Kvartýr vede skupina nadšených členů spolku, proto si návštěvu nezapomeňte domluvit dopředu.

Muzeum Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích

Kdo by neznal popěvek Vínečko bíle, si od mej milej? Mnozí píseň pokládají za lidovku, ve skutečnosti ji ale napsal známý slovácký skladatel Fanoš Mikulecký. A právě jemu je věnovaná expozice chalupy v jeho rodných Mikulčicích. V jeho jizbě je k vidění např. klavír, na kterém komponoval, notové zápisy, obrazy, kresby, články či vlastnoručně vyrobené loutkové divadlo. 
Mimo to se expozice zabývá i životem na podlužácké dědině na přelomu 19. a 20. století. a k vidění je také unikátní stavba sušírny tabáku. V chalupě navíc probíhají aktuální krátkodobé výstavy a to každou neděli. Chalupu najdete na adrese čp. 265.

Synagoga a židovský hřbitov ve Strážnici

Ani Slovácko se během Druhé světové války nevyhnulo perzekucím na židovském obyvatelstvu a jeho majetku, proto je velkou vzácností synagoga ve Strážnici. Ačkoli byla příslušníky SA zdemolována a posléze používaná jako sklad, v roce 1991 byla navrácena židovské obci a poté renovována. Dnes slouží jako výstavní prostor pro židovskou tématiku a jako pietní místo pro oběti holokaustu. 
Založení přilehlého židovského hřbitova se datuje na polovinu 17. století, proto můžete v místě najít opravdu staré náhrobky. 
Synagoga je otevřena od června do září každý den od 9:00 – 11:30 a od 12:00 – 17:00.

Rozhledna Travičná

CHKO Bílé Karpaty můžete obdivovat nejen ze země, ale i ze vzduchu. Rádi byste? Pak zamiřte do obce Tvarožná Lhota do lokality Vrchy, kde stojí 33,6 m vysoká rozhledna Travičná. Pokud by vám výhled nestačil a chtěli byste se o Bílých Karpatech dozvědět více, máte možnost navštívit přilehnou budovu, ve které je expozice věnovaná přírodě a kultuře okolního kraje. Rozhledna je otevřená od dubna do října v sobotu, neděli a přes svátky, v červnu i v pátek a v červenci a srpnu celý týden. Časy si zkontrolujte na webu, protože otevírací doba je v každém měsíci jiná. 

Větrný mlýn v Kuželově

Pokud byste rádi viděli naživo pravý dobový větrný mlýn, stočte volant vašich cest do Kuželova. V této malé obci na Horňácku se nachází národní technická památka – Větrný mlýn v Kuželově z roku 1842. Mlýn holandského typu fungoval až do roku 1946. V 60. letech 20. století proběhly rekonstrukce, které mlýn zařadily znovu do provozu – už však jen jako památku. Vedle mlýna stoji bývalé obytné stavení pro mlynářskou rodinu, které dnes slouží jako expozice horňáckého bydlení, zemědělských nástrojů a jiného pracovního náčiní z doby přelomu 19. a 20. století.
Mlýn je otevřen v dubnu, květnu a říjnu v soboty, neděle a svátky a v červnu až záři ve středu až neděli a ve svátky. Vždy 9.00–12.00 a 13.00–17.00.

Vlastivědné muzeum Kyjov

V prostorách bývalého renesančního zámku v Kyjove se nachází vlastivědné muzeum, které se chlubí moderní stálou expozicí s interaktivnímu prvky. A k čemu se expozice pojí? Přízemí je věnováno přírodě Kyjovska, jeho historii a významným osobnostem. V prvním patře můžete obdivovat archeologickou výstavu věnovanou významnému objevu hrobových nálezů germánského kmene Langobardů. Ve druhé části pak prozkoumáte život zdejších lidí v bohaté expozici lidové kultury s ukázkami lidových oděvů vybraných oblastí Kyjovska a historických předmětů.
Určitě se podívejte i na web muzea, kde najdete informace o krátkodobých výstavách, kurzech, předváděcích akcí řemesel, přednáškách a dalších kulturních akcích.
Muzeum má otevřeno celoročně v pondělí až pátek v časech 8.00-12.00 a 13.00-16.00, v sobotu zavřeno a v neděli od 13.00 do 17.00

MůjHodonín.cz – Aktuální akce, tipy na výlety, praktické informace o městě Hodonín | © Copyright 2024 | Patrikorsak.cz |